Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Erkeklerde meydana gelen meme büyüme sorununa Jinekomasti ismi verilmektedir. Bu rahatsızlıktan dolayı kişiler kendilerini kötü ve psikolojik olarak baskı altında hissetmektedirler. Bu sorunla karşı karşıya kalan kişiler çoğunlukla bol kıyafet tercih etmek zorunda kalmanın yanı sıra plaj, sahil, yurt veya benzeri topluluk olan yerlerde üstlerini çıkarmaya çekinirler. Öyle ki; meme büyüme sorunu kadınları bile olumsuz yönde etkiliyorsa, erkekleri çok daha fazla etkilemektedir.

Erkekte meme büyümesi jinekomasti neden olur?
Bu soru tüm meme büyümesi problemiyle karşılaşan erkeklerin yöneltmekte olduğu bir soru olsada, maalesef idiyopatik bir durumdur. Yani belirli bir sebebi yoktur. İdiyopatik dışında fizyolojik durumlar olabilir. Fizyolojik ise genel durumlar anlamını taşır.

erkeklerde-jinekomasti-meme-buyumesi

Fizyolojik jinekomastiye sebebiyet veren durumlar erkekte testesteron – örstojen hormon dengesinde östrojen lehine artma olasılığından kaynaklanmaktadır. Erkekte fizyolojik olan durumlar 3 yaş civarında görülmektedir.

1- Doğum sonrasında anneden çocuğa geçen östrojen hormonuna ilişkili olarak gelişen ve 30 gün içerisinde kendi kendine kaybolan yeni doğan dönemi
2- Ergenlik dönemi içerisinde erkekte fazlalaşan hormon salgısı ve dengesizliği ile ilişkili gelişen puberte dönemi
3- 65 yaş sonrasına erişen erkeklerde hormon dengesizliği ile ilişkili gelişen senil jinekomastidir.

Bu 3 sebep dışında, aşağıda ki sıralanan hastalıklarda Jinekomasti oluşumuna yol açabilmektedir.

– Yumurtalık (testis) tümörleri
– Guatr hastalıkları
– Böbrek yetmezliği
– Siroz

gibi sistematik hastalıkların yanı sıra, alkol, eroin, esrar bağımlılığı ve hormonal ilaçların kullanımı da bu soruna yol açabilmektedir.

Jinekomastinin içeriğine bağlı olarak 3 doku tipi bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

Florid tip: Bu tipte ki sorunda genelde meme ile yağ dokusu farklı olarak yer almaktadır. Daha çok jinekomastinin başlangıcında gözlemlenir.
Ara tip: En sık rastlanılan bu jinekomasti tipinde meme, yağ ve fiböz dokuları eşit miktarda bulunmaktadır.

Jinekomastinin Evreleri

Jinekomasti meme içeriğinde ki miktarın ve deride ki sarkmaların miktarına göre 4 evrede incelenmektedir.

Evre 1 : Memede küçük büyüme ve deride fazlalık yoktur.

Evre 2a : Memede orta dereceli büyüme ve deride fazlalık mevcut değildir.

Evre 2b- : Memede orta dereceli büyüme ve deri fazlalığı mevcut.

Evre 3 : Memede belirgin büyüme olması ve deride belirgin sarkmanın olması ile karakterizedir.

Jinekomastinin evrelendirilmesindeki ana amaç tedavi prosedürünün seçimine yardımcı olmasıdır.

Jinekomasti Tedavisi

Hasta meme büyümesi şikayeti doğrultusunda muayene edilerek uygun tedavi planlaması yapılmaktadır. Bu sorunun ne zamandır var olduğu, herhangi bir gerilemenin söz konusu olup olmadığı veya herhangi bir nedenden dolayı kullandığı ilaç olup olmadığı ya da vücut geliştirme için kullanılan hormonal içerikli ilaçların kullanılıp kullanılmadığı şeklinde sorular yöneltilerek cevapları aranmaktadır. Muayene sonucunda jinekomastinin hangi derecede olduğu tespit edilmektedir. Jinekomasti tedavisi için 2 ana yöntem bulunmaktadır.

Liposuction ile Yağ Emme
Genellikle florid tip olarak meme büyümesi olan fakat sarkması olmayan hastalar için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Çünkü aşırı sert olan meme içeriğinin liposuction ile tedavisi uygun olmamaktadır. Bunun dışında cildinde sarkma söz konusu olan hastalara liposuction uygulandığında sarkma artış gösterebileceğinden uygun bir yöntem değildir. Jinekomasti tedavisinde klasik liposuction yöntemi kullanılıyor olsa da, son zamanlarda ultrasonik yardımlı liposuction ile jinekomasti sorununun tedavisinde çok iyi sonuçlar başarılı bir şekilde elde edilebilmektedir.

Cerrahi ile Jinekomasti Tedavisi
Aşırı cilt sarkması ile meme içeriği fazla olan ileri evre jinekomasti vakalarında cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Meme başı çevresinde bulunan kahverengi doku ile cilt bileşkesine meme büyümesinin derecesine göre farklılık gösteren uzunlukta yarım ay şeklinde ya da çevresel olarak kesi uygulanmaktadır. Sonrasında arzu edilen ölçüde doku çıkarılarak açılan cilt tekrar uygun bir şekilde kapatılır.

Jinekomasti Operasyonundan Sonra Klinik Seyir
Operasyon genel anestezi altında ve steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmektedir. Jinekomasti evresi başlangıç derecesinde olan hastalar için bölgesel anestezi de yapılabilir. Operasyon süreci yine jinekomasti evresine göre 1-2 saat arasında değişmektedir. Hastanın beslenmesine operasyondan 6 saat sonra izin verilmektedir. Hasta 1 gece hastanede istirahat etmeli 1 gün sonra tekrar kontrol yapılmalıdır. Kontrolünden sonra herhangi bir sorun yoksa pansumanı değiştirilerek taburcu edilmektedir. Operasyon geçiren hasta 1 hafta boyunca gün aşırı kontrole gelmeli 2. hafta da herhangi bir problem gözükmüyorsa kontrol bırakılmaktadır. Operasyon sonrasında ki 2-3 gün aşırı derecede şişlik, morluk ve ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu yakınmalar 3. günün ardından azalma göstermekte ve birinci haftanın sonunda ise kişiyi tamamen terk etmektedir. Fakat meme civarında batıcı ve yanıcı bir şekilde çok rahatsız etmeyen ufak tefek ağrılar bir kaç ay daha kendini gösterebilir. Bunun sebebi meme dokusunda ki iyileşme meydana geldiği sırada oluşan sert fibröz dokulardır. Jinekomasti uygulamasının ardından son şekil 6 ay sonunda oturmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir
Hasta 1 ay boyunca tempolu yürüyüş, koşmak, ağır yük kaldırmak gibi yorucu ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmalıdır. Yine ameliyattan sonra ki ilk 1 ay boyunca şişliğin artışına sebep olabilecek sauna, solaryum ve buhar banyosundan uzak durulmalıdır. İlk 3 hafta boyunca 24 saat baskılı şekil verici özelliği olan korse kullanmalıdır. İkinci 3 hafta boyunca ise yalnızca geceleri olmak üzere toplamda 6 hafta baskılı korse kullanılmalıdır.

Yorum yapılmamış

Uzmana Sor