Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Kadınlarda hem emzirmek, hem de vücudun güzel görünmesinde önemli bir bölge olan meme her kadında değişik boyut ve şekillerde olabilmektedir. Sarkık, dik, büyük, küçük veya asimetri bozuklukları bulunabilir. Bunun yanı sıra hamilelik ve kilo alıp verme gibi faktörlerden dolayı da göğüs dokusunda küçülmeler oluşabilmektedir. Bu tip sorunlarda yapılması gereken işlem meme büyütme uygulamasıdır ve tıpta bu uygulamaya augmentasyon mamoplasti ismi verilmektedir. Amerikada her yıl 380.000 kişinin tercih ettiği göğüs büyütme uygulaması, dünyada en çok yapılmakta olan estetik operasyondur.

meme-buyutme-estetigi

Meme Büyütme Operasyonuna Hangi Durumlarda Gerek Duyulmaktadır?
Doğuştan, gebelik ya da emzirdikten sonra memelerde meydana gelen küçülme, hacim azalması gibi durumlarda büyütme operasyonu önerilmektedir. Bu operasyon genel anestezi altında, son derece steril şartlarda, uzman eller tarafından yapılması gereken bir operasyondur. Bu sebeple bu uygulamaları bir çok doktor kendi kliniği dışında anlaşmalı olduğu tam donanımlı hastanelerde yapmayı uygun bulmaktadır.

Göğüs Büyütme Nasıl Yapılır?
Öncelikle kendi imkanlarınızla satın aldığınız krem, jel ya da benzeri bitkisel karışımlarla meme büyütmenin bilimsel olarak mümkün olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu tarz uygulamalar yalnızca maddi ve manevi olarak kayıp yaşamanıza olanak tanımakta ve hatta psikolojinizi alt üst edebilmektedir. Meme büyütme uygulaması steril olan ortamda, uzman eller tarafından yapılmalıdır. Meme büyütme yöntemleri ise hemen aşağıda maddeler halinde sıralanacaktır.

Silikon (Meme Protezi)
Meme büyütme operasyonunda en yaygın şekilde kullanılmakta olan yöntem meme protezi uygulamasıdır. Bu teknikte içi silikon jel veya serum fizyolojik sıvı (tuzlu su) dolu çeperi silikon polimerden meydana gelmekte olan protezler kullanılmaktadır. Protezler silikon jel ve serum fizyolojik içerikli olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Fakat ülkemizde ve dünyada bu operasyonu gerçekleştiren doktorlar güvenilir ve herhangi bir hasara karşı dayanıklı olduğundan dolayı içi silikon jel dolu protezler tavsiye ve tercih edilmektedir.

Kaç Çeşit Meme Protezi Bulunmaktadır
Duvar çeperi fonksiyonlarına göre; düzgün (smooth) ve pütürlü (teztured) şeklinde 2 gruba ayrılır. Pütürlü yüzeyli protezlerde ilerleyen zamanda protez etrafında meydana gelecek olan kapsül kontraktürü (protez etrafında kireçlenme oluşması) komplikasyonu minimize ettiğinden dolayı sık tercih edilmesine rağmen, yapılmakta olan son çalışmalarda bu görüşün yanlış olduğu kanısı ağırlık kazanmaya başlamıştır. Protezler şekillerine göre incelendiğinde de yuvarlak ve damla şeklinde olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Operasyon ve protez şekline muayene esnasında memenin durumuna göre vermek gerekmektedir. Örneğin; kişinin memesi hiç yok ya da meme dokusu çok az ise bu hastaya damla (anatomik) meme protezi yapılması, doğru bir seçim olacaktır. Yine de en doğru karar ve tercih muayene esnasında, doktor ve hasta tarafından yapılacak istişare sonucunda verilmelidir.

Silikon Memeye Nasıl Uygulanır?
Silikonlar, yani meme protezleri 4 kesi yapılacak ana bölgeden memeye yerleştirilebilmektedir. Bu alanlar; meme altı kıvrımı, meme ucu çevresi (periareoler), koltuk altı (aksiler) ve göbek deliği (periumblikal) çevresidir.Bu bölgeler içerisinde en yaygın kullanılan meme altı ve ucu çevresidir. Bu iki yönteminde avantaj ve dezavantajları söz konusudur. Örneğin; meme altı kıvrımı için 4 cm boyutunda bir kesi işlemi uygulanmaktadır ve bu uygulamada kesi izi gözle görünür bir şekilde kalmaktadır. Fakat operasyon yapılan alanın görünüşü mükemmel denilebilecek bir şekilde olmakla beraber meme dokusu ve başı duyusunu sağlamakta olan sinirlerde hasar meydana gelmemektedir. Bu da yapılan bu kesinin bir avantajı olmaktadır. Bunun yanı sıra bu bölgeden yapılan yerleştirmeler oldukça kolaylık sağlar. Meme ucu (meme başı) kesisin de ise kesi meme ucunda ki kahverengi dokunun cilt ile bileşkesine yapılmaktadır. Kesi kahverengi olan dokuya kaydırıldığından dolayı kamufle edilebilmektedir. Bu şekilde iz sorunu olmamaktadır. Fakat bu yöntemde az önce ki bahsetmiş olduğumuz gibi meme dokusuna ve başına duyusunu veren sinirlerde hasar meydana gelebilmektedir. Bu da bu yöntemin dezavantajıdır. Hangi kesinin ve yöntemin uygulanacağına hastanın isteği ve meme durumuna göre muayene esnasında karar vermek en uygun yoldur. Hasta orta yaşlarda ise (gebelik ve emzirme olasılığı düşükse) ve göğüsünde iz kalmasını istemiyorsa bu hastaya uygulanacak olan en doğru operasyon meme başı çevresi kesisi ile yapılabilir. Eğer ki hasta genç ve ileri de hamile kalarak, emzirecekse bu hastaya meme altı kıvrımından uygulanacak kesi uygulanmalıdır.

Yağ Dolgusu İle Meme Büyütme
Meme büyütme operasyonu için uygulanacak meme protezi dışında, diğer bir yöntem ise yağ dolgusu tekniğidir. Liposuction (liposakşın) uygulaması ile vücudun istenilen herhangi bir bölgesinden alınacak olan 300-500 cc yağ grefti, kanüller yardımıyla memeye dolgu yapılır. Fakat bu yöntemde enjekte edilen yap dolgusunun %30’u kalacağından, ileri ki zamanlarda tekrarlanması gerekmektedir. Bunun dışında memelerden birinde bulunan yağın diğerine göre daha fazla erimesi sonucunda asimetri sorunu ortaya çıkabilmektedir. Her ne kadar pratik bir uygulama olsa da, başarılı ve tatmin edici bir sonuca ulaşmak maalesef biraz güçtür.

Sentetik Dolgu Yöntemi
Protez ve yağ dolgusu dışında, diğer meme büyütme yöntemlerinden biri de biyopolimer içerikli orta vadeli ömrü bulunan sentetik dolgu uygulamasıdır. Yapılan bu dolguların ömrü 3-5 sene arasında değişiklik göstermektedir. Pratik bir operasyon olsa da, maliyeti oldukça fazladır. Örneğin meme protez yönteminin maliyeti 7000-8000 TL civarındayken, sentetik dolgu ücreti 12000-15000 tl arasında olabilmektedir. Bu yöntem her ne kadar operasyon sonrasında hemen günlük hayata devam edilmesine imkan tanısa da, maliyet yönünden üzücü olmaktadır.

BRAVA Yöntemiyle Meme Büyütme
ABD’de en çok kullanılan meme büyütme operasyonu olan BRAVA, tedavi süreci uzun süren bir yöntemdir. Şöyle ki, ortalama 5-6 ay kadarlık bir süre içerisinde meme çevresinde sikluslar (dönüşüm) ile uygulanan ve negatif basınç meydana getiren bir cihaz yerleştirilmekte olup, bu cihazla meme dokusunda genleşme meydana getirmeyi amaçlamaktadır. Yeteri kadar genleşme sağlandığında ise liposuction tekniği kullanılarak vücudun herhangi bir yerinden alınan yağ dolgusu, buraya enjekte edilmektedir. Tedavisi uzun süreç isteyen bir yöntem olduğundan, uygulamanın tercih edilmesi de kısıtlı olmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalıyız?
– Operasyondan 1 hafta öncesinde aspirin, coraspirin, coumadin, plavix tarzında ki kanı sulandıran ilaçların kullanılması bırakılmalıdır. Bırakılmadığında operasyon esnasında ve ardından aşırı kanama görülmektedir.
– Yine operasyondan 15 gün öncesinde sigara kullanımı bırakılmalıdır. Çünkü sigara kan dolaşımına engel olduğundan oluşan yaraların iyileşmemesine sebep olmaktadır.
– Hasta operasyona gireceği gün 8 saat aç kalmalıdır. Mide dolu olduğunda, anestezi sırasında midede bulunan maddelerin akciğerlere kaçabilme ve hastanın boğulmasına yol açacak faktörler oluşabilmektedir.

Göğüs Büyütme Operasyonu Ne Kadar Sürer?
İşlem genel anestezi yapılarak, hangi yöntemin kullanılacağına göre değişiklik gösterir. Ortalama 2-4 saat arasında yapılır. Uygulamadan 6 saat kadar sonra hasta yiyip, içebilir. 1 gün sonrasında pansuman yapılır ve herhangi bir sorun görülmüyorsa taburcu edilir.

Göğüs Büyütme Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
– İlk hafta gün aşırı, ilk haftadan sonra ise 4-5 günde bir olacak şekilde hastayı kontrollere çağırmaktayız.
– Operasyon gerçekleştirilen hastalarımız, uygulamadan 2-3 gün sonra sosyal günlük yaşantılarına normal bir şekilde devam edebilmekteler.
– Uygulamadan 7 gün sonra ise mesleklerini icra etmeye devam edebilirler.
– Operasyon sonrasında hastalarımıza meme baskılı özelliği olan sütyen takılması önerilmektedir.

Uygulanan Yöntemlerin Avantajları / Dezavantajları Nelerdir?
Meme büyütme operasyonunda kullanılacak yöntemleri yukarıda detaylı bir şekilde sıralayarak açıkladık. Tabii ki her yöntemin kendisine göre avantaj ve dezavantajları mevcut olabilmektedir. Örneğin kas altından yapılacak yerleştirme operasyonunun ardından kol hareketleri gerçekleştiğinde ağrı olabilmektedir. Ayrıca bu yöntemde kas dokusunda travmalar oluşabilir. Fakat, meme protezi çevresinde meydana gelecek olan kapsül bariyer oluşturduğundan dolayı herhangi bir enfeksiyon oluşumuna direnç sağlamakta ve protezin kaymasını önlemektedir. Bu da yöntemin bir avantajıdır. Bunun dışında meme altı yöntemi kolay uygulanabilir ve ağrının minimize olduğu avantajlı bir yöntemdir. Fakat protezin kayma ve engel olması gibi dezavantajları söz konusudur.

Göğüslerde Silikon Olduğu Anlaşılır mı?
Meme büyütmek için kullanılmakta olan malzemeler, meme dokusuna benzer olduğundan dolayı dokunarak anlaşılması güçtür. Aynı zaman da boyutları kişinin vücuduna göre orantılı bir şekilde yapıldığında da anlaşılması zordur. Fakat normalinden çok büyük yapılan göğüslerde kişiler silikon olduğuna yönelik düşüncelere kapılabilmektedir.

Op. Dr. Mehmet Kartal Sorularınızı Cevaplıyor
Dünya üzerinde uygulanmakta olan en yaygın estetik operasyonu yazımızın başında da belirttiğimiz üzere meme büyütme uygulamasıdır. Göğüs boyutları kadınlarda özgüven eksikliği yaratacak kadar olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi olumsuzluklara kapılmadan merkezimize gelerek muayene olabilir, tedavinizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bu operasyon ile alakalı yazımızda bulamadığınız ve merak ettiğiniz konuları aşağıda bulunan yorum kısmından Op. Dr. Mehmet KARTAL’a iletebilir, yanıt alabilirsiniz.

http://www.mehmetkartal.com.tr/meme-buyutme-meme-protez-uygulamasi

Yorum yapılmamış

Uzmana Sor