Meme Dikleştirme

Meme bölgesinde yapılmakta olan 3 ana estetik operasyon bulunmaktadır. Bunlar meme büyütme, küçültme ve dikleştirme şeklindedir. Büyütme ve küçültme hakkında ki yazılarımızı bir önceki konularımızdan temin edebilirsiniz. Bu yazımızda göğüs dikleştirme konusunda detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

meme-diklestirme

Sarkan Memeler İçin En İdeal Yöntem Mastopeksi
Mastopeksi olarak adlandırılan meme dikleştirme operasyonu, sarkık memelerin kaldırılması ve yeniden şekillendirilmesi için yapılan bir uygulamadır. Estetik cerrahi bir uygulama olduğundan dolayı bu operasyonu yaptırmak isteyen kadınların psikolojik ve tıbbi yönden sağlıklarının yerinde olması önemlidir.

Memeler Neden Sarkar?
Bir çok kadının başına gelen sarkma sorunun, meydana gelmesinde ki sebepler gebelik, emzirme, aşırı kilo alıp verme, ilerleyen yaş ve yer çekiminin etkisidir. Memeyi çevrelemekte olan ciltte elastikiyet kayboldukça, göğüs şeklindede bozulmalar ve sarkma oluştuğu gözlemlenir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?
Operasyonda ki amaç fazla ve gevşek derinin çıkarılması yönündedir. Meme dokusu şekillendirilerek dikleştirme yapılır. Operasyon geçirecek olan hastanın beklentileri ile operasyon sonrasında ortaya çıkan sonuç birbirine yakın olmalı, arada ki fark çok açık olmamalıdır. Yani uygulama sonrasında hastanın hayal kırıklığına uğramaması önemlidir. Meme dikleştirme operasyonu yapmak için herhangi bir boyut kriteri yoktur. Tüm boyutlarda ki memelere dikleştirme uygulanabilir. Fakat boyutu büyük olan göğüslere uygulanan dikleştirmenin ardından ileri ki süreçte zamanla tekrar sarkma oluşması gözlemlenir.

Toplumda meme dikleştirme operasyonu, meme küçültme operasyonuyla aynı sanılmaktadır. Fakat bu gerçeği yansıtmamaktadır. Meme küçültme operasyonunda ağırlık meydana getiren meme ve yağ dokusu çıkarılmakta ve memenin ağırlığı ciddi bir şekilde azaltılmaktadır. Meme dikleştirme operasyonunda ise meme cildine ve vücut dokusuna müdahale edilmektedir. Yani meme dokusundan herhangi bir eksiltme yapılmamaktadır. Gerekirse de çok az bir meme dokusu çıkarılmaktadır.

Göğüs dikleştirme operasyonunda yalnızca şekil vermek için uygulamalar gerçekleştirilir. Göğüs küçültme uygulamasında ise hem küçültme hem de dikleştirme yapılır. Meme küçültmede meme dokusundan ciddi anlamda bir çıkarma yapıldığından süt bezleri-kanalları vede meme başı duyusunun zedelenme olasılığı olduğundan süt vermesinde azalma meydana gelebilir. Meme dikleştirmede meme dokusundan herhangi bir çıkarma yapılmadığından dolayı süt azalma riski oldukça azalmaktadır. Hiç yoktur da denilebilir.

Ameliyathane Şartlarında Uygulanmalıdır
Günümüzde internet kullanımı oldukça yaygınlaştığından beri, sağlık yönünde bazı sorunlar için de çeşitli aramalar yapılmaktadır. Bireyler bazı sağlık problemlerinin çözümünü bitkisel ya da spor faaliyetleri ile olup olamayacağını araştırmaktadır. Bunun sebebi hem kolay hem de korkusuz olduğundan olabilir. Aynı aramalar meme dikleştirme ve diğer estetik uygulamalar için de yapılmaktadır. Fakat maalesef sarkan göğüslerin dikleşmesi ne bitkisel, ne de spor ya da benzeri faaliyetlerle mümkün değildir. Yapılması gereken tek şey uzman eller tarafından cerrahi bir ameliyata girilmesidir.

Operasyondan 8 saat öncesinden itibaren hasta yemek yememelidir. Herhangi bir sağlık probleminden dolayı kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyor ise 1 hafta öncesinden kullanmayı doktoru kontrolünde kesmelidir. Meme dikleştirme için 4 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin avantajları ve dezavantajları söz konusudur. Bu dört yöntemi sırasıyla açıklayalım.

Periareoler (Round Blok)
Bu yöntem, oldukça avantajlıdır fakat hafif sarkması olan kadınlarda için tercih edilmektedir. Meme başı çevresinden istenilen boyut ve düzeyde yuvarlak cilt eksizyonu uygulanarak şekillendirilmektedir. Operasyon sonrasında dikiş işlemi kahverengi ile cilt bileşkesi büzdürülmesi sebebiyle daha az iz kalmasına sebep olacaktır. Bu uygulama bu yönden en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Vertikal Skar
Meme dikleştirme için kullanılan yöntemlerden yine en çok tercih edilenlerden biridir. Bu uygulamada da meme başı çevresi ve meme başından, meme altı kıvrımına doğru dik şekilde kesi gerçekleştirilir. Özellikle orta ve ileri seviyede ki sarkık memeler için kolay uygulanır ve avantaj sağlamaktadır. Fakat meydana gelecek olan iz biraz fazla belirgin olduğu için diğer avantajlarını gölgede bırakabilmektedir.

Augmentasyon
Pratikte en yaygın şekilde kullanılan yöntem augmentasyon tekniğidir. Memede aşırı sarkma ve hacim kaybı meydana gelmiş olan kadınlarda yalnızca mastopeksi ile tatmin edici bir sonuç elde etmek biraz zordur. Cilt fazlalığı ve sarkma bulunsa dahi, yeteri kadar hacim olmadığından şekil verici meme dokusu da olmamaktadır. Dolayısıyla hacim kaybını tedavi etmek için silikon protez ya da yağ dolgusu uygulanır. Bu yöntemde kesiler gerçekleştirilir bu kesiler daha çok vertikal skar tekniği kullanılarak olur. Sonrasında uygun olan protez yerleştirilir ve ciltten eksizyon yapılır. Eksizyon bittiğinde memeye şekil verilerek operasyon sonuçlandırılır.

Buradan da anlaşıldığı gibi ilk olarak mastopeksi uygulaması tamamlanarak, sonrasında protez uygulanmıyor. İlk olarak protez yerleştiriliyor ve sonrasında meme dikleştirme ile şekil verme işlemleri gerçekleştiriliyor. Protez uygulaması istemeyen hastalar için yağ dolgusu önerilsede protez kadar kesin sonuç vermemektedir. Liposuction yöntemi kullanılarak yağ grefti alınır mastopeksi uygulamasından önce meme dokusuna yağ dolgusu şeklinde verilerek mastopeksi tamamlanır ve işlem sona erer.

Yorum yapılmamış

Uzmana Sor