Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

İnsanlar yaşamı boyunca bir çok sağlık problemiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Bazen de estetik olarak kötü görünüm meydana getiren değişiklikler söz konusu olabilir. Estetik konusunda günümüzde uygulanmakta olan bir çok kategori bulunur. Bunlardan biri de meme operasyonlarıdır. Estetik alanında göğüs için küçültme, büyütme, dikleştirme gibi uygulamalar bulunmaktadır. Bazı kadınlar göğüslerinin küçük olduğundan şikayetçiyken, bazıları da çok büyük olduğu için sarkmaya sebep olduğundan şikayetçidir. Günümüz teknolojisinde göğüs için estetik sorunların düzeltilmesi mümkündür.

meme-kucultme

Kadınlarda Meme Büyümesi Nedenleri?
Ergenlikle birlikte kadınlarda meme büyümesi görülmektedir. Genetik faktörlerin yanı sıra kişinin hormonlarında meydana gelen değişiklikler, fibrokistik mastopati ismi verilen kistik yapılarla hamilelik, emzirme ve fazla kilo alma faktörlerine bağlı olarak memelerde büyüme meydana gelebilmektedir.

Büyük Memelerin Sebep Olduğu Olumsuzluklar Nelerdir?
Büyük memeler bir çok kadın için hem estetik açıdan kötü olduğu gibi, kişisel olarak yapılan fiziksel aktivitelerde de zorluk çekmeye maruz bırakabilir. Bunun yanı sıra kıyafet seçimlerinde güç duruma sokabilen büyük göğüsler, bazı sağlık sorunlarınıda ortaya çıkarabilmektedir.

Büyük memelerin ortaya çıkardığı diğer olumsuzlukları sıralayacak olursak;

Boyun, sırt ve bel ağrıları
Göğüsleri büyük olan kadınlarda en yaygın görülen yakıma boyun ve sırt ağrılarıdır. Çoğunlukla yaşın ilerlemesi ile birlikte bu şikayetlerde artış gösterir. Göğüs hacminin artması ile kas ve iskelet sisteminin taşıyabileceği ağırlık sınırını geçmesi bu tarz sorunları meydana getirmektedir.

Kamburlaşma
Büyük memelerin ağırlığından dolayı vücut sürekli öne çekilmek zorunda kalmaktadır, bununla birlikte kişide omurga hasarı oluşmaktadır. Bu bağlamda kadınlarda adım adım kamburlaşma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu oldukça ciddi bir durum olup, önemsenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde boyun fıtığına yol açabilmektedir.

Pişik ve Mantar
Ağır ve büyük göğüslerin alt kıvrımlarında pişik ve mantar sorunu oldukça sık bir şekilde karşılaşılan sorunlardandır. Büyük olmanın dışında sarkan göğüslerde bu tarz problemlerin ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Bu gibi durumlarda PRUZON KREM kullanımı önerilmektedir.

Et Benleri
Vücutta meydana gelen sürtünmeden dolayı meydana gelen problemlerden biri de et benleridir. Göğüslerde sürekli olarak cilt ile sürtünmeye gireceğinden benler meydana gelebilmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda büyümeye devam edecektir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
İnternette kadınlar tarafından merak edilen ve araştırılan konulardan biri de meme küçültme ameliyatının nasıl yapıldığıdır. Bu kaynaklardan evde yapılacak tekniklere ulaşabilirsiniz. Fakat bu size zaman kaybı yaşatacağı gibi, deneyeceğiniz yöntemlerden sonra hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olacaktır. Çünkü herhangi bir ilaç, krem veya karışımla memelerin büyütülmesi ve küçültülmesi asla mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en doğru hamle cerrahi yöntemlerin kullanılmasıyla yapılacak olan küçültmelerdir. Estetik cerrahi uzmanları meme küçültme konusunda 3 ana yöntem kullanmaktadır. Tüm yöntemlerin ortak amacı tabi ki fazla göğüs ve yağlarının alınmasıdır. Bu yöntemleri detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse;

1) Vertikal Skar
Her ne kadar tüm memelere uygulanabilen bir yöntem olsa dahi, sıklıkla az ve orta büyüklükte ki memelerin küçültülmesinde tavsiye edilen bir tekniktir. Bu uygulama meme ucu ve meme altında yer alan cildin soyulması (dezepitelizasyon) ile yapılmaktadır. Meme başı altından göğüslerin büyük ve sarkık durmasına sebep olan meme ve yağ dokusu fazlalıkları alınmaktadır. Operasyon sonrasında iz yalnızca meme başı ve meme altında meydana geldiğinden en sık tercih edilen ve uygulanan yöntemdir.

2) Ters T Skar
Özellikle çok büyük boyutlarda olan göğüsler için kullanımı oldukça pratiktir. Operasyon sırasında görüş mesafesinin çok iyi ve net olmasından dolayı kolayca şekil verilebildiği gibi, istenilen miktarda yağ ve meme dokusu alınmaktadır. Fakat diğer yöntemlere göre kalacak iz oranı daha fazladır. Meydana gelen bu iz göğüs ucu ile göğüs altında ters T şeklinde olmaktadır.

3) Amtupasyon Tekniği
Yaşlı ve diyabet ya da hipertansiyon sorunlarına maruz kalmış olan kişilere uygulanan bir tekniktir. Operasyon süresinin kısa olması gibi avantajları olduğu gibi, dezavantajları da bulunur. Meme başı ve çevresinde 4cm kadar daire şeklinde greft olarak çıkarılır. Doku ve cilde istenildiği kadar eksizyon yapıldıktan sonra greft şeklinde dikilir. Ameliyat sonunda seyrekte olsa doku ve his kaybımeydana gelebilir. Ayrıca bu yöntemin uygulanmasından sonra aşırı derecede iz kaldığı da hastalar tarafından bilinmesi gereken faktörlerdendir.

Meme küçültme Operasyonundan Sonra Ne Yapılmalı / Ne Yapılmamalı?
Yapılan operasyona göre ufak tefek değişiklikler olmakla beraber, ameliyat sonrasında meme boşluğuna dren takılır ve bu şekilde kanın 1 gün boyunca dışarı akması sağlanır. Uygulanan dikişe göre 15 gün sonra alınır veya kendiliğinden emilen dikişler tercih edilir. Eğer kendiliğinden emilen dikiş kullanıldıysa bu dikişler 1-2 ay içerisinde kendi kendine yok olmaktadır. Tedavinin ardından ise 3 hafta boyunca baskılı sütyen tercih edilmelidir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?
Meme küçültme operasyonu için uygulanmakta olan yöntemleri üst kısımda ayrıntılı bir şekilde avantajlarını ve dezavantajlarını da belirterek açıkladık. Her yöntemde farklı düzeylerde iz kalacağını belirttik. İzlerin azaltılması için hastalara iz azaltıcı krem kullanımı tavsiye edilmektedir. Operasyon sonrasında ki ilk aylarda kızarık ve belirgin olan izler, 6 ay geçtikten sonra soluk bir hale dönerek, daha belirsiz bir hale gelmektedir.

Göğüs Küçültme Operasyonunun Ardından Çocuk Emzirebilir miyim?
Uygulanan operasyon ardından hastaların meme başında his kaybı meydana gelebilir. Ancak bu durum geçicidir ve 5-6 ay içerisinde normale döner. Dezavantajı ise emzirme kaybı olabileceği gibi, bu sorun kalıcı da olabilmektedir.

Meme Küçültme Ücreti Ne Kadar?
Uygulanacak tedavi yöntemine göre 6.000-7.000 TL ücret alınmaktadır. Kesin ücret doktor muayenesi ile belirlenir.

http://www.mehmetkartal.com.tr/meme-kucultme

Yorum yapılmamış

Uzmana Sor