Home / Genel / Sakal Ekimi

Sakal Ekimi

Sakal, erkeğin makyajı derler ve doğrudur. Sakalı olan bir insan sakalını kestiği zaman ya da sakalsız bir insan sakal bıraktığında muazzam değişiklik olduğu gözlemlenir. Kılda keramet olsaydı şurada çıkmazdı, burada çıkmazdı diye diyaloglara şahit olsakta bu sakalı çıkmayan insanlar için hiç bir anlam ifade etmemektedir.

Sakalı olmayan, yarım olan ya da yara, yanık veya benzeri sebeplerden dolayı belli bir bölgede sakal olmaması kişileri huzursuz etmekte sakal bırakmak istemesine rağmen ya sakalı olmadığından ya da kötü göründüğünden sürekli tıraş olmak zorunda kalmaktadır.

Bir çok insan sakal, bıyık ve kaş ekimi operasyonunun var olduğundan habersizdir. Halbuki günümüzde uzun yıllardır nasıl ki saç ekimi yapılıyorsa, sakal, bıyık ve kaş ekimi de mümkündür.

Dilerseniz şimdi sakal ekimi hakkında geniş ve kapsamlı bir bilgi verelim. Sakal ektirecek kişilerin bu yazımızı sıkılmadan sonuna kadar okumalarını kendi sağlıkları ve mutlulukları açısından şiddetle tavsiye ediyoruz.

1- SAKAL EKİMİ TEKNİKLERİ NELERDİR?
Sakal ekimi için dünyada iki teknik bulunmaktadır. Bunlardan biri FUT tekniği (önerilmez), diğeri ise FUE tekniğidir. FUT ismi verilen teknikte kökler ameliyatla alınmakta ve her bölgeye aynı açı kullanılarak ekim yapılmaktadır. FUE tekniğinde ise kökler teker teker alınarak 30-35 derecelik açılarla ekilmelidir. (bunu da her ekim merkezi doğru yapmamaktadır)

Dilerseniz bu iki tekniğin karşılaştırmasını yapalım.

Fut Tekniği İle Sakal Ekimi
– Kökler ameliyat ile alınmaktadır.
– Kökler tüm her yere aynı açı ile ekildiğinden, sakallar dik çıkar.
– Kökler cilt kesilerek ekildiğinen iyileşme geç olur
– Kökler ameliyatla enseden alındığı için, ensede uyuşma, gerginlik ve ağrı kaçınılmazdır.
– Sakallar 3-5’li olarak grup halinde çıkmaktadır.

Fue Tekniği İle Sakal Ekimi
– Kökler teker teker ekilmelidir.
– Her yerde olması gereken doğal açı kullanılmalıdır.
– Ciltte herhangi bir kesi uygulanmadan kökler alınır ve ekilir.
– Herhangi bir ağrı olmaz.
– Sakalların tümü grup halinde değil, tek tek olacak şekilde uzamaktadır.

Üst kısımda her iki tekniğin karşılaştırmasını yaptık. Karar vermenize mutlak derecede yardımcı olacak maddeleri belirttik. Fakat asıl bilinmesi gereken nokta eğer FUE yöntemini seçecekseniz, onu da doğru yapan doktor ve merkezi bulmanız gerekir. Bu yüzden araştırdığınız sırada aşağıda belirttiğimiz noktalara mutlaka dikkat etmeli ve önem vermelisiniz. Aksi taktirde üzülür, maddi kayıp yaşar ve zaman kaybetmiş olursunuz.

– Ekim kanal açılarak çoklu gruplar halinde değil, tek tek yapılmalıdır. Bir deliğe 5-6 kök ekildiğinde sakallar grup halinde çıkacak ve doğallıktan uzaklaşacaktır. Fakat kanal yerine tek tek delik açılarak her köke 1 kök gelecek şekilde ekim yapıldığında aynı zaman da 30-35 derecelik açılarla ekildiğinde hiç sorun olmayacak, gayet doğal görünecektir.

– Ekim işlemi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bir çok merkez bu görevi doktorlukla alakası olmayan asistanlara yaptırmaktadır. Asistanların görevi kişilere saç, sakal ekmek veya onları tedavi etmek değil doktorlara yardımcı olmaktır. Dolayısıyla ciddi bir konudur ve cildiniz ile sağlığınızı önem veriyorsanız bu konuya mutlaka önem vermelisiniz.

– İnsanların sakallarını incelediğinizde bir delikten 3-4 adet kıl çıktığını asla göremezsiniz. Çünkü insan doğasında her kökten bir kıl çıkmaktadır. Bıyık, sakal, saç veya kaş hepsi aynıdır. Bir delikten çok sayıda kıl çıktığında doğala uzak, dik çıkan ve çirkin görünen sakallara sahip olacağınızı unutmayın.

– Ekim işleminde kökler her bölgede farklı yerlerde, doğru tarafa bakacak şekilde 30-35 derecelik açılarla yapılmalıdır.

– Alınacak kökler için eğer varsa ilk olarak boyunda ki gereksiz kıllar tercih edilmelidir. Eğer boyunda yoksa enseden alınmalıdır.

– Kişinin şüpheleri mevcutsa deneme amaçlı ekim yapılmalı. Sonrasında kaç kök ekileceğine karar verilmelidir.

Üst kısımda belirttiğimiz 6 madde önem arz etmektedir. Ekim yaptırmayı düşündüğünüz uzmana mutlaka bu soruları yöneltmeli ve kesin bir cevap almalısınız. Verdiği cevaplar sizleri tatmin ettiyse tercih edin, eğer tatmin olamadıysanız araştırmaya devam etmelisiniz. Yüzünüzü seviyor, zaman ve maddi kayıp yaşamak istemiyorsanız bu detayları asla unutmayın.

YARA, YANIK İZİNE SAKAL EKİLİR Mİ?
Sakalı hiç olmayan kişiler en azından sakalım yok bırakamıyorum diye kendilerine teselli verebilirken, yüzlerinde belirgin yara ve yanık izi olan kişiler sakalım var bırakamıyorum tarzında üzülebilirler. Yüzünde yara ve yanık izi olan kişiler elbette sakal ekimi yaptırabilirler. Böylece sakal bırakarak bu izleri kamufle de edebilmektedirler. Üstelik iz olan bölgelere ekim yapılması, hiç sakalı olmayan birine ekim yapılmasından daha ekonomik olmaktadır.

Hemen altta Op. Dr. Atilla KAYA tarafından yara izine yapılmış bir ekimin öncesini ve sonrasını görmektesiniz.

Şimdi de yine Op. Dr. Atilla KAYA tarafından yanık izine yapılmış olan bir ekim görelim.

Op. Dr. Atilla KAYA Türkiye’de ilk sakal ekimi işlemini yapan ve başlatan kişidir. FUE yöntemi ile saç ektiği dönemlerde edinmiş olduğu tecrübeler doğrultusunda aynı teknikle sakal ekimi de yapılabileceğini düşünerek uygulamaya geçmiştir. İlk uyguladığında başarılı olduktan sonra aynı tekniğin köseler içinde kullanılabileceğine kanaat getirerek sakal, bıyık ve kaş ekimi yapmaya başlamıştır. Aşağıda ki fotoğraflarda Türkiye’nin ilk yapılan sakal ekimini ve sonrasını görmeniz mümkün.

NE KADAR SAKAL EKİLMELİDİR?
Bu sorunun cevabı kişinin kendinde saklıdır. Her kişiye göre değişiklik gösterecek bir faktördür. Tamamen sakalın yoğunluğu veya ne kadar istenildiğinde yönelik bir özelliktir. Sakal ektirmek isteyen kişiler muayeneye gelip sakal olmasını istedikleri bölgeyi çizdiklerinde net bir rakam söylenebilir.

SAKAL KAÇ YAŞINDA EKİLİR?
Sakal ekimi işlemi 21 yaşından sonra ki her insana yapılabilir. Herhangi bir üst limit yoktur. 21 yaşından itibaren olmasının sebebi şudur sakallar 14-15 yaşlarında testislerin gelişip tertosteron salgılamasıyla birlikte başlar. Bu bazı insanlarda 18-19’lu yaşları bulabilir ve genetik koşullara göre 20 yaşını bulabilmektedir. Bu sebeple emin olabilmek açısından 21 yaşına kadar beklenmelidir. Doğru olanı budur fakat bir çok merkez para kazanmak isteğiyle 16 yaşından büyük herkese ekim yapabilmektedir. Op. Dr. Atilla KAYA tarafından 72 yaşında ki bir kişiye ekim yapılmış ve başarılı bir sonuç alınmıştır.

SAKAL EKİMİ NASIL YAPILIR?
Op. Dr. Atilla KAYA sakal ekimi için kök alımını 07 mm’lik uçlara sahip aletle alarak, köklerin ölmemesi için saatlerce bekletmeden ekim yapmaktadır. Köklerin tümü tek tek delikler açılarak ekilir ve kesinlikle kanal oluşturarak gruplar halinde ekilmez. Kişilerin doğal sakalları nasıl ki tek tek çıkıyor, bir delikten 4-5 kıl çıkmıyorsa ekimde de aynı mantıkla yaklaşılır. Köklerin grup halinde ekilmesi hem doğallığa uzak olduğu gibi hem de kesinlikle çirkin görünmektedir. Fakat bir çok merkez kolayına geldiği için ve fazla kök ekmek için bu tarzda davranmaktadır.

Tüm kökler herhangi bir kesici alet kullanıp, kanal açılmadan sıklıkla bahsettiğimiz 0.6 – 0.7 mm’lik iğne uçları ile delinerek ekilmektedir. Herhangi bir kesi olmadığından dolayı da herhangi bir çukurluk olmayacak cilt asla zarar görmeyecektir.

30-45 arası açılarla özenle yapılan ekim sonucunda sakallar asla dik bir şekilde çıkmayacak doğala yakın şekilde görülecektir.

SAKAL EKTİRDİKTEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Ekim yapılan veya köklerin alındığı bölge de ise bir ilaç kullanılması gerekmez. Köklerin alındığı bölge ise bir sonra ki gün rahatlıkla yıkanabilir. Fakat ekim yapılan bölgenin yıkanması 48 saat sonra yapılmalıdır. 48 saat sonra yapılacak olan yıkamada yıkama işlemi için şampuan kullanılacaksa yüzde köpürtülmemeli farklı bir yerde köpürtülen şampuanla okşanarak yıkanmalıdır. Burada ki kabukların temizlenmesi için zorlanmamalıdır. Her yıkamada biraz daha temizlenecektir. Ekim spor yapmaya veya güneşlenmeye engel değildir. Ekimden 48 saat sonra havuz veya denize girilmesinde de herhangibir engel yoktur.

Sakal ekimi yapıldıktan sonra 13. gün sinek kaydı tıraş olunabilir. Jilet veya tıraş makinesi rahatlıkla kullanılabilir. Çok fazla ağrı olması beklenmez fakat olduğu taktirde ağr kesici kullanılabilir, herhangi bir sakıncası yoktur.

Uyguladığımız doğru yöntem sayesinde eğer 100 kök ekildiyse, 100 köktende sakal çıkacaktır. Söylenenlere uyulduğu ve ilk 48 saat tedbirli davranıldığı taktirde hiç bir kök kaybı yaşanmaz, yaşamadık.

Bazı merkezler sakal ekiminden sonra yatmayın, oturarak uyuyun şeklinde önerilerde bulunabilir. Bunun sebebi ekim yapılan bölgenin sürtünmemesi ve köklerin zarar görmemesinden dolayıdır. Bu manada sırt üstü yatmak ve yanakların yastığa sürtmemesine dikkat edilmesi yeterlidir.

Hakkında Mustafa Kara

Check Also

Estetik Ben Aldırma

Toplumda her insanın vücudunda gerek küçük gerekse büyük boyutlu mutlaka en az bir adet ben bulunmaktadır. Bazı insanlar kendilerinde ben olup olmadığını bile bilemeyebilir. İnsanların benlerini aldırmak istemelerinin altında iki sebep yatmaktadır. Estetik olarak görüntü çirkinliği. Benin bulunduğu yer bakımından sürekli giyim ya da benzeri yerlere takılarak rahatsız etmesi. Geçmişten günümüze benler hakkında...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz