Anasayfa / Proktoloji / Ameliyatsız Basur Tedavisi – Gelişmiş ve Başarılı Yöntemlerle

Ameliyatsız Basur Tedavisi – Gelişmiş ve Başarılı Yöntemlerle

Tıbbi ismi Hemoroid olan basur hastalığı en sık karşılaşılan makat hastalığıdır. Çoğunlukla kabızlık problemi yaşayan kişilerde görülür. Kabızlık sorununa çözüm bulunmaz ve kabızlık yaşayan kişi sürekli ıkınarak dışkılarsa basur kaçınılmaz bir problemdir. Tedbir alınmadığı taktirde ise daha da ilerleyerek evresi de ilerleme gösterir.

Hemoroid toplamda 4 evreden oluşmaktadır. 1. 2. 3. ve 4. evre olarak isimlendirilir. Her evrenin şikayetleri ve tedavileri değişiklik göstermektedir. En masumu 1. seviyedir, bu evrede alınacak olan tedbirlerle hastalık ilerleme gösteremez. Ancak çoğu insan hastalığın oluştuğu bölgenin vermiş olduğu utangaçlıktan, doktor korkusundan veya önemsemediğinden en son evreye kadar ilerlemesine sebebiyet verir.

Oysaki hemoroid ilk evrelerde farkedildiğinde doktora başvurulsa hem uzun zaman boyunca şikayetlerine katlanmayacak, hem de tedavisi çok kolay bir şekilde yapılabilir durumda olacaktır.

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Hemoroid Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Bu yazımızda basur tedavisinde kullandığımız gelişmiş, başarılı ve etkili yöntemleri sırayla ele alacağız. Unutmayın ki her yöntem her tip basura uygulanamamaktadır. Ancak uygulanan her yöntem lazer kadar avantajlı, etkili ve başarılıdır.

Lazerle Basur Tedavisi

Hemoroid tedavisinde toplamda 3 ayrı lazer yöntemi mevcuttur. Bunlardan biri için terkedilmiş, kullanımına son verilmiştir diyebiliriz. Diğeri ise çok nadir merkezler tarafından kullanılmaktadır. En çok kullanılan, avantajlı olan ve kliniklerimizde de tercih edilen yöntem ise İRC’dir (İnfra Red Koagulasyon).

İRC ismi verilen cihazın ucunda ısı taşıyan ve ışık yayan cam çubuklar kullanılarak tedavi gerçekleştirilir. 150 watt elektrik gücüne sahip ışıkla basur memesine odaklanılır ve bu bölgede toplanan kan saniyeler içinde beyaz renk olur. Lazerle basur tedavisi sadece 1. ve 2. derece basur memeleri için başarılıdır. 3. ve 4. evrelerde ise birazdan bahsedeceğimiz yöntemler uygulanabilir.

Hemoroid Tedavisinde Lazerin Avantajları

– Tahlil, lavman veya benzer hiç bir hazırlığa gerek duyulmaz.
– Tedavi sonrasında istirahate ihtiyaç duyulmaz.
– Ağrısız bir yöntemdir.
– Kısa sürede uygulanır.
– Kanama ve iltihap gözlemlenmez.
– Makat darlığında bir değişim görülmez.
– Dışkı , gaz kaçırma gibi olumsuzlukları yoktur.
– Tedavi sonrasında iş, okul ya da sosyal hayat aralıksız devam edebilir.
– Narkoz gerekmez.
– Tecrübeli uzman tarafından uygulandığı zaman başarısı kesindir.

Lastikle Boğma Yöntemiyle Hemoroid Tedavisi

Uzun yıllardır uygulanmakta olan bir diğer ameliyatsız yöntemdir. Global ismi RBL (Rubber Band Ligasyon) olan yöntem ülkemizde lastikle boğma yöntemi olarak tanımlanır.

Özel tetik mekanizması bulunan bir alet ile uygulanan bu yöntemde basur memesinin en sonuna bir lastik halka atılır. Bu halka memeye kan akışını engeller ve kan gitmemesini sağlar. Kan gitmeyen meme beslenemediği için günler içinde çürüyerek düşer. Bu yöntem 1. ve 2. derece hemoroitlerde rahatlıkla kullanılır. 3. evrede ise bir kaç seans gerekebilir.

Lastikle Hemoroid Tedavisinin Avantajları

– Lavman, tahlil ya da benzeri hiç bir hazırlık gerektirmez
– Narkoz ya da diğer uyuşturucu yöntemlerine ihtiyaç duyulmaz
– Ağrı minimaldir
– Makat darlığında herhangi bir genişleme söz konusu olmaz
– Gaz ve dışkı kaçırma olasılığı yoktur
– İltihap oluşmaz
– Kanamaya çok nadiren rastlanılır
– Nüksetme olasılığı düşüktür

THD (Bağlama) Yöntemiyle Basur Tedavisi

Hastaya doum pozisyonu verilerek, belden aşağısı uyuşturulur. Anüse 2cm çağında bir kanül sokularak içerisinden bir doppler probu gönderilir. Böylece atar damarın geçtiği nokta belirlenerek bu noktaya dikiş atılarak ip bağlanır. Bu sayede bağlanan ipten ileri kan geçişi olamaz ve kan ile beslenemeyen meme çürüyerek bir sonra düşer. Bu yöntem bağlama yöntemi olarak da isimlendirilir.

THD Yöntemiyle Hemoroid Tedavisinin Avantajları
– Kanama yok denecek kadar azdır
– Ağrı diğer klasik yöntemlere göre çok azdır
– Makat darlığında değişiklik olmaz
– Gaz ve dışkı kaçırma olasılığı yoktur
– İltihap olmaz
– Pansuman gerekmez
– Narkoz çok azdır
– Nüksetme ihtimali neredeyse yoktur

Basur (Hemoroid) Tedavisi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

IDEA Kliniklerin tümünde basur tedavisi için teknolojik, gelişmiş ve başarılı yöntemler uygulanmaktadır. İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de yer alan kliniklerimizden size en yakın olanı tercih edebilirsiniz. Her kliniğimizde görev yapan genel cerrahi uzmanları makat hastalıkları yani proktoloji konusunda tecrübelidir.

Kaynak ve Referanslar:

(1) Basur hemoroid nasıl tedavi edilir – Op. Dr. Atilla KAYA – İlgili link : https://www.ideatip.net/basur-hemoroid-nasil-tedavi-edilir

(2) Basur neden olur, tedavisi nasıl yapılır – Op. Dr. Atilla KAYA – İlgili link : https://www.ideaklinik.com.tr/hemoroid-basur/

(3) Hemorrhoids and what to do about them – ilgili link : https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them

(4) Piles (haemorrhoids) are lumps inside and around your bottom (anus). They often get better on their own after a few days. There are things you can do to treat and prevent piles. – ilgili link : https://www.nhs.uk/conditions/piles-haemorrhoids/

Author: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Check Also

basur-nedir-neden-olur

Basur Nedir, Neden Olur?

Basur, tıpta hemoroid olarak adlandırılan ve kabızlığın sebebiyet verdiği bir makat hastalığıdır. Anüste şişmiş damarlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz