Anasayfa / Medikal Estetik / Ameliyatsız Yöntemlerle Ben Aldırma

Ameliyatsız Yöntemlerle Ben Aldırma

Ben aldırma ile alakalı ameliyatlı ve ameliyatsız tüm yöntemler hakkında hazırladığımız bu konuda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Cilt üzerinde cilt renginde kabarık, yüzeysel veya farklı bir renkte yüzeysel ya da kabarık oluşumlara ben tıpta ki ismiyle nevüs ismi verilmektedir. Benler vücudun hemen her yerinde çeşitli renk ve boyutlarda olabilir. Doğuştan olabildiği gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkmaktadır. Ben aldırma işlemi günümüz koşullarında yeterli donanıma ve tecrübeye sahip merkezlerde, uzman eller tarafından ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmektedir.

Ben Tedavisi Hakkında Yanlış Duyumlara Kulak Asmayın!

Ben aldırma işlemi kanser yapar, ameliyatsız ben tedavisinde patoloji yapılmaz gibi duyumlar asla ve asla gerçeği yansıtmamaktadır.

1-) Geçmişten günümüze benlerle oynarsan, ben tedavisi yaptırırsan kanser olursun, oynama, elleme, tedavi ettirme vs. gibi söylemler tamamen kulaktan kulağa dolaşan ve gerçeği yansıtmayan bilgilerdir. Bu bilgilerin herhangi bir bilimsel karşılığı yoktur. Vücutta olmayacak bir benin kanserleşme riski de olmayacaktır.

2-) Ameliyatsız ben tedavilerinde patoloji için örnek alınamadığına dair söylentiler söz konusudur. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Ameliyatsız yöntemlerde benin bir parçası patoloji için alınabilmektedir. Daha sonra kalan diğer bölüm IDEA Kliniklerinde RF (Radyo Frekans) yöntemiyle buharlaştırılmaktadır.

ameliyatsız ben aldırma

Ben Aldırma Uygulamalarını Tanıyalım

Ben tedavisi için kullanılan ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemleri siz değerli ziyaretçilerimiz için bu başlık altında detaylı şekilde sıralamaya çalışacağız. IDEA Klinik olarak tüm ben tedavilerini ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirmekteyiz. Ancak sizlerin bilgisi ve fikri olması için ameliyat ile yapılan uygulamayı da ele alacağız.

Ben Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Geçmişte Kalan Bir Yöntemdir!)

Teknolojinin günümüzde ki kadar gelişmediği dönemlerde uygulanan tek tedavi yöntemidir. Günümüzde yeterli donanımlara sahip olan hiç bir doktor bu yöntemi tercih etmez. İnsanlar çirkin duran benlerinden kurtulmak isterken, bu yöntemle tedavi olduklarında ne yazık ki benden çok daha fazla dikkat çeken bir izle karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü, ben kesi ile alınarak yerine dikiş atılmaktadır. Dolayısıyla benin yerinde balık kılçığı şeklinde iz kalmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerde kalabilecek en kötü iz belli belirsizdir. Yani sohbet mesafesinden anlaşılmayacak düzeydedir. Bu doğrultuda ameliyat ile ben aldırma işlemi önerilmez.

Lazerle Ben Tedavisi

Sağlık problemlerinin bir çoğunda kullanılan ve başarılı olan lazer, ben aldırma işleminde de kullanılan ve etkili olan bir yöntemdir. Ancak lazer sadece yüzeysel olan benlerin tedavisinde etkili olan bir yöntemdir. Kabarık olan benlerde maalesef başarısı yoktur. İnsanlar lazerle her benin tedavi edilebildiğini düşünür, bunun sebebi de insanlarda algı oluşturup onları tedaviye çekme yöntemi edinmiş merkezlerdir. Her benin tedavisi lazer ile yapılabilir gibi yansıtılmaktadır.

Her ben lazerle tedavi edilemiyor olsa da bu sizi korkutmasın. Çünkü, Radyo Frekans ismi verilen yöntemde tıpkı lazer kadar avantajlı olduğu gibi oldukça başarılı ve etkilidir.

Radyo Frekans ile Ben Tedavisi (Buharlaştırma Yöntemi Olarak Bilinir)

Bazı insanlar bu yöntem için buharlaştırmada diyebiliyor. RF olarak kısaltılan bu uygulamada elektrik enerjisi, radyo dalgalarına dönüştürülür ve ben ile temas ettirildiğinde ben buharlaştırılır. İsminden dolayı radyasyon yaydığı düşünülür. Ancak alakası olmadığı gibi bilimsel bir karşılığı da yoktur. Tek bir benin radyo frekans yöntemiyle tedavisi ortalama 2-3 dakikadan fazla sürmez. Soğuk jeller uygulandığından hasta herhangi bir acı hissetmez. Tedavi sonrasında oluşacak olan pembelik günler içinde cilt ile aynı rengi yakalar. RF yöntemi hem yüzeysel hem de kabarık tüm benlerde kullanılabilir.

Bu yöntemlerde seans gerekmemektedir. Tüm benler tek seansta rahatlıkla alınabilir. Tedavi sırasında ya da sonrasında herhangi bir pansumana gerek duyulmaz. Hasta tedavi sırasında ve sonrasında acı hissetmez. Günlük hayatına sorunsuz devam edebilir.

Elektrokoter Uygulaması

Elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesini sağlayan cihazdır. Uygulaması ve başarısı RF ile aynıdır.

Plazma Uygulaması

Plazma cihazı ile uygulanan yöntemde üstte bahsettiğimiz elektrokoter ile radyo frekansa benzer. Ancak diğer yöntemlerde cihazın aparatı ben ile temas ettiriliyorken plazmada cihaz ucu temas ettirilmez. Cihaz ucu ile cilt arasında ki hava maddenin dördüncü hali olan plazmaya dönüşerek benlerin buharlaştırılmasını sağlar.

Kriyoterapi Yöntemi

Sıklıkla dermatoloji uzmanları tarafından tercih edilen bir yöntemdir ve halk arasında dondurarak ben tedavisi olarak isimlendirilir. Sıvı azot içeren gazlarla ben dondurulur ve bir kaç gün içinde donan ben kendiliğinden düşer. Birden fazla seans gerekebilir. Kontrolü sağlanamadığında benin hepsi düşmez veya fazla etki ederek çukurluklara neden olabilir.

Ben Aldırınca İz Kalır mı?

Bizler tüm şubelerimizde iz ve çukurluk oluşmaması için sıklıkla RF yöntemi tercih etmekteyiz. Bu yöntemde çoğunlukla iz kalmamaktadır. Ancak kişinin cilt yapısı, ten rengi gibi durumlardan dolayı sohbet mesafesinden anlaşılmayan belli belirsiz iz kalabilmektedir. Hangi yöntem olursa olsun hiç bir iz kalmaz denilmesi doğru değildir. Bu söylemlerle yaklaşan merkezlerden uzak durmanız önerilir.

Ben Aldırma Fiyatları Ne Kadar? Neye Göre Belirleniyor?

Benlerin boyutları, kullanılacak olan yöntem, kişinin sosyal güvencesi gibi durumlar ben tedavisi fiyatları için göz önünde bulundurulan kriterlerdendir. Sitemizin sol altında bulunan WhatsApp destek butonuna tıklayarak benlerinizin görselini bize yollayabilir ve detaylı ücret bilgisi alabilirsiniz.

Ben Aldırma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ben tedavisi için genel cerrahi ve dermatoloji uzmanlarına başvurulabilir. IDEA Klinik olarak toplam 6 şubemizde 7 genel cerrahi uzmanı ile hizmet vermekteyiz. Hekimlerimiz onbinlerce ben tedavisi yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Tüm hekimlerimiz ben tedavisi konusunda gerekli tecrübeye sahip olduğu gibi, şubelerimizin tümünde yeterli donanımlar mevcuttur.

Sağlıkla kalın..

Referanslar
Op. Dr. Atilla Kaya – Genel Cerrahi Uzmanı (Oluşturma 2019-10-23) (Düzenleme 2020-12-17) https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-ben-tedavisi-nasil-yapilir
Op. Dr. Adil Altınsoy – Genel Cerrahi Uzmanı (Oluşturma 2017-04) https://www.ideaklinik.com.tr/ben-tedavisi/

Author: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Check Also

siğil tedavisi nasıl yapılır

Siğil Neden Olur, Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğiller, HPV virüsü olarak da bilinmekte olan virüs kümelerinden kaynaklı ortaya çıkan iyi huylu oluşumlardır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz