Anasayfa / Proktoloji / Basur Nedir, Neden Olur?

Basur Nedir, Neden Olur?

Basur, tıpta hemoroid olarak adlandırılan ve kabızlığın sebebiyet verdiği bir makat hastalığıdır. Anüste şişmiş damarlar olarak ifade edilir. İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İnsanların çoğu iç basur ile karşılaşmaktadır. Ancak meme dışarı çıktığında dış basur sanılmaktadır. Dış basır anüs içinde değil kenarlarında meydana gelen şişliklerdir.

Toplumda her dört yetişkinden yaklaşık üçünde zaman zaman hemoroid görülür. Basurun oluşumunda bir çok faktör rol oynasa da, çoğu zaman kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınmak sebep olmaktadır.

Hemoroidin günümüzde çok pratik tedavi yöntemleri mevcuttur. Hastalar utanmadığı ve doktora hızlı başvurduklarında hem fazla şikayete maruz kalmadığı gibi aynı zamanda da tedavisi kolay yapılabilmektedir.

basur-nedir-neden-olur

Basur Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidin belirtileri çoğunlukla hemoroidin tipi ve evresine göre değişiklik gösterir.

Dış Hemoroid Belirtileri

– Anüsün etrafında cilt altında bulunurlar.
– Anal bölgede kaşıntı ve tahriş görülebilir.
– Ağrı ve rahatsız edici bir hissiyat verirler.
– Anüs etrafında şişlikler gözlemlenir.

İç Hemoroid Belirtileri

Rektumun (anüsün) içinde bulunurlar. Genellikle gözle görülemez. Ancak dışkılama sonrasında taharet esnasında el ile hissedilirler. İç hemoroid kendi içinde dört evreye ayrılır.

İlk evrelerde ağrısız kanama meydana gelir. Bunu dışkının çevresinde veya tuvalet kağıdında az miktarda parlak kırmızı şeklinde görebilirsiniz. 3. ve 4. evrelerde ise tromboze hemoroid yani memenin makat kasları arasında sıkışarak meydana getirdiği basur boğulması durumunda ağrı söz konusu olabilmektedir.

Tromboze hemoroid durumunda ise aşağıda ki belirti ve şikayetler ortaya çıkabilir.

– Şişlik
– Şiddetli ağrı
– Kaşıntı ve acı

Anüsten gelen kanamalar yalnızca hemoroidin belirtisi değil çok ciddi hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Bu doğrultuda makat bölgesinde karşılaştığınız kanamalarda kendi kendinize basur tanısı koymanız başka bir hastalığın ilerlemesine ve ciddi sıkıntılar yaşamanıza sebep olabilir. Bu durumda doktorunuza mutlaka başvurarak doğru tanıyı koydurmanız gerekmektedir.

Hemoroid (Basur) Nedenleri

Anüs bölgesinde yer alan damarlar basınç altında kaldığında esneme eğilimindedir ve bu basınç süreklilik kazandığında şişebilirler. Basura sebep olan unsurlar aşağıda ki gibi sıralanabilir.

– Kabızlık ve ıkınma
– Tuvalette uzun süre oturmak
– Kronik ishal ve kabızlık
– Fazla kilolara sahip olmak
– Hamilelik
– Anal ilişki
– Çokça lif içermeyen gıda tüketimi
– Düzenli şekilde ağır yük kaldırma

Risk Faktörleri

Yaş ilerledikçe basur riski de artış gösterir. Bunun sebebi, rektum ve anüste bulunan damarları destekleyen dokuların zayıflayarak gerilmesidir. Bu durum gebeyken bebeğin ağırlığının anal bölgeye yaptığı baskından olabilir.

Komplikasyonlar

Basurdan dolayı ortaya çıkabilecek komplikasyon çok nadir görülür ancak olduğu taktirde şunlar gözlemlenebilir.

Basuru Önleme Yolları

Basuru önlemenin en temel yolu mevcut kabızlığın önüne geçmektir. Dışkının yumuşak olması, ıkınmadan ve rahatlıkla yapılması hemoroidin önüne geçmek için en önemli yoldur.

Basuru önlemek ya da şikayetlerinin önüne geçmek için şu ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yüksek lif içeren yiyecekler tüketin. Meyve, sebze ve tahıl tüketmeye özen gösterin. Bunlar dışkıyı yumuşatmak için önemlidir ve hemoroidi uzaklaştırmanıza yardımcı olur. Bol sıvı tüketin, her gün altı-sekiz bardak su ya da diğer sıvılardan (alkol hariç) tüketin.

Ikınmayın. Dışkılama ihtiyacınız olduğunda ıkınmadan yapın. Dışkılama isteğiniz olduğunda derhal gidip yapın ve bekletmeyin. Beklettiğinizde dışkı kuruyabilir ve çok daha zor yapılabilir.

Egzersiz yapın. Uzun sürek ayakta durmanız ya da oturmanız gerekiyorsa belli aralıklarla hareket edin. Egzersiz hem sürekli hareketsiz durduğunuzda damarlar üzerinde ki baskıyı azaltmaya yardımcı olacak hem de fazla kiloları vermenizi sağlayacaktır.

Çok ağır yükler kaldırmaktan kaçının. İşiniz gereği yapmanız gerekiyorsa dikkatli bir şekilde anüs bölgesine basınç oluşturmadan kaldırmaya çalışın.

Referans ve Kaynaklar:
(1) Hemoroid neden olur nasıl anlaşılır – Op. Dr. Atilla KAYA – https://www.ideatip.net/hemoroid-neden-olur-belirtileri-nelerdir
(2) Hemoroid neden olur nasıl tedavi edilir – Op. Dr. Atilla KAYA – https://www.ideaklinik.com.tr/hemoroid-basur/

Author: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Check Also

kıl dönmesi tedavisi

Kıl Dönmesi Neden Olur, Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi, tıpta pilonidal sinüs olarak adlandırılan ve çoğunlukla erkeklerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz