Anasayfa / Genel / Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Makat çatlağı tıpta anal fissür olarak adlandırılan ve sık karşılaşılan bir makat hastalığıdır. Makat çatlağı neden olur, belirtileri ve sebepleri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır gibi bir çok merak edilen konuyu yazımızda ayrıntılarıyla ele almaya çalışacağız. Makat çatlağı günümüz koşullarında botox ile sadece 3-5 dakika kadar kısa bir sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Anal Fissür Nedir?

Makat çatlağı, hemoroid’ten sonra en çok görülen makat hastalığıdır. Bebek ve yaşlı ayırt etmeksizin her yaşta görülebilir. Hastalığı anüste meydana gelip cam çiziği hissi uyandıran bir yara olarak tanımlamak oldukça doğru olacaktır. Anal fissür ile karşılaşan hastaların hepsi bölgede cam çiziği gibi bir hissiyat oluştuğu şeklinde tanımlama yapmaktadır. Makatta çatlak problemi akut ve kronik olmak üzere iki ayrı evrede incelenmektedir.

Makat Çatlağı Neden Olur?

Fissür rahatsızlığı toplumda sık karşılaşılan ancak çok fazla bilinmeyen bir problemdir. Hastalar ilk evrelerde hissettikleri acı ve ağrıdan dolayı basur olduklarını düşünür. Ya da çevrelerinde ki insanlara anlattıklarında hemoroid olabileceği yönünde fikir edinir. Makat çatlağı ve hemoroid birbirinden farklı hastalıklardır. Ancak meydana gelmelerinde rol oynayan sebepler aynıdır. Her iki hastalığında en temel nedeni kabızlık ve beraberinde ihtiyaç duyulan ıkınmadır. Çok sert dışkılamalarda ıkınarak basınca sebep olunması ile anüs kenarında meydana gelen küçük bir çizik ya da yırtık maalesef zahmetli günlerin başlamasına neden olmaktadır. Kabızlık dışında nadiren de olsa ishal, ters ilişki gibi nedenlerle de görülebilir.

Fissür Evreleri Nelerdir?

Makat çatlağı akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılan bir rahatsızlıktır. Başlangıç aşamasında olan vakalara akut fissür denilmektedir. Akut fissür yüksek oranda krem yada ilaçlarla tedavi edilebilir. Kronik fissür de ise çoğunlukla ilaç veya merhemlerin etkisi olmaz. Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle kolayca tedavi edilebilir. Günümüzde botoksla makat çatlağı tedavisi ortalama 3 dakikada yapılabilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür yavaş yavaş çeşitli belirtilerle ortaya çıkan bir hastalık değildir. Oluştuğu gibi kişiye çeşitli şikayetler yaşatır. Sadece evresine göre bu şikayetler artış gösterir. Anal fissür belirtileri şu şekilde sıralanabilir
– Anüste cam çiziği mevcutmuş gibi bir his
– Dışkılama sırasında ve bittiğinde şiddetli ağrı
– Az miktarda kanama ve kaşıntı

makat çatlağı nasıl geçer

Makat Çatlağı Nasıl Geçer ?

Yazımızın başlarında fissür çeşitlerinden bahsederken de değindiğimiz gibi akut dönemde olan vakalar çoğunlukla merhem kullanımıyla iyileşebilmektedir. Ancak ilerleyen ve kronikleşen vakalarda botox yöntemiyle 3 dakikada tedavi edilebilmektedir. Oldukça pratik olan bu yöntem sayesinde kişi ciddi şekilde rahatlamaktadır. Bu yöntemlerden kısaca şöyle bahsedebiliriz.

Botoksla Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fissür hastalığı geçmişte sadece klasik ameliyat ile tedavi edilirken, günümüzde botoksla kolayca ve pratik şekilde tedavi edilebilmektedir. Klasik ameliyatta anüste kasılan kas kesilerek gevşetilir ve tedavi tamamlanmış olurdu. Botoks yönteminde ise kasılan kas geçici olarak ilaç enjekte edilerek felç edilmektedir. Felç deyince endişe etmenize gerek yoktur. Bir kaç ay içinde felç olan kas tekrar eski haline iyileşmiş olarak dönmektedir.

İlaç ve Merhemle Makat Çatlağı Tedavisi

Fissür probleminin iyileşmesi için kullanılabilecek bazı merhemler mevcuttur. Bunlar rectogesic, rectoderm, bitkisel içerikli anuflex merhemdir. Bu sıraladığımız merhemler akut döneminde ki çatlakların tedavisinde oldukça etkilidir. Çoğunlukla tedavi edici niteliğe sahiptir ancak bazı vakalarda ilaç / merhem yetersiz kalabilmektedir.

Makat Çatlağı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Anal fissür, sık rastlanan bir makat hastalığıdır. Bu problemin tedavisinde proktoloji alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanları tercih edilmelidir. Botoks yöntemini kullanan bir proktologa başvurmanız sizin için çok daha avantajlı olacaktır. IDEA Kliniklerin tümünde tecrübeli ellere sahip, proktoloji konusunda yeterli donanıma sahip genel cerrahi uzmanları hizmet vermektedir.

iletişim sayfasından, kliniklerimizin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz sol altta yer alan WhatsApp butonu üzerinden de detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Referanslar:
(1) Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi – Op. Dr. Demet AĞRAS – İlgili link : https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-makat-catlagi-tedavisi
(2) Makat çatlağı belirtileri – Op. Dr. Adil ALTINSOY – https://www.ideaklinik.com.tr/makat-catlagi-neden-olur/
(3) Aetiology and treatment of anal fissure – J N Lund, J H Scholefield – İlgili link : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8944447

Author: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz