Anasayfa / Varis / Gelişmiş ve Modern Yöntemlerle Ameliyatsız Varis Tedavisi

Gelişmiş ve Modern Yöntemlerle Ameliyatsız Varis Tedavisi

Teknolojinin sağlık alanına kattığı imkanlar doğrultusunda günümüz şartlarında varis tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmektedir. Kısa sürede tedavi olarak, herhangi bir istirahate gerek duymadan kendi imkanlarınızla merkezimizden ayrılabilirsiniz.

Ameliyatsız varis tedavisi için kullanılan yöntemleri bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde siz değerli ziyaretçilerimiz için ele aldık. Yazımızın tamamını okuyarak çağdaş ve modern tedavi uygulamaları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Saniyeler İçinde Varislerinizden Kurtulmak İster misiniz?

Varis, toplumda çoğunlukla kadınlarda görülen ancak erkeklerde de azımsanmayacak kadar yaygın olan bir sorundur. Özellikle aile öyküsünde varis olan kişilerde görülme olasılığı çok fazladır. Ancak bu ailesinde varisle karşılaşmayan bir kişide olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Varisler toplumda yaygın görülen bir sorun olsa da tedavisi oldukça kolay yapılabilen bir rahatsızlıktır. Günümüz koşullarında geliştirilen ameliyatsız uygulamalar sayesinde hem hasta hem de hekimler oldukça avantaj sağlamaktadır.

Varislerin her tipi ameliyatsız yöntemlerle estetik bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Dilerseniz öncelikle varisin ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu kısaca öğrenelim.

Varis Nedir?

İnsan vücudunda kirli kanı taşımakla görevli olan toplardamarların içerisinde kanın kalbe doğru pompalanmasını ve geri kaçmamasını sağlayan kapakçıklar bulunmaktadır. Kapakçıklar çeşitli sebeplerle hasar gördüğünde ne yazık ki kan tam olarak pompalanamaz ve geri kaçar. Geri kaçan kan birikmeye neden oldukça damarın taşıyabileceği hacmi aşar ve böylece bir süre sonra damarlar şişmeye yüz tutar. Yani varislerin oluşumuna sebep olan unsur kirli kanın birikmesidir.

Varis Neden Olur?

Üst kısımda varis nedir başlığında belirttiğimiz gibi varislere sebep olan faktör hasar gören kapakçıklardır. Kapakçıkların hasar görmesinde rol oynayan en önemli sebep ise bacakların baskı basınca maruz kalmasıdır. Uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta durmak ya da oturmak kanın pompalanmasını güçleştirir. Bu sebeple varisler meydana gelir. Varislerin oluşumunda en önemli sebep budur. Bunun yanı sıra genetik faktörler, fazla kilolar, sıcak ortamlar, sürekli ağır kaldırma ve sigara alkol tüketimi gibi durumlarda tetikleyici rol oynamaktadır.

ameliyatsız ben tedavi uygulamaları

Varis Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tedavisi oldukça gelişmiş ve modern yöntemlerle yapılabilen bir problemdir. Çoğu yöntemde herhangi bir kesi ya da dikiş uygulanmaz. Çok ileri seviyede olan bazı varis tiplerinde çok küçük (1cm) kadar yapılacak kesiler ile tedavi gerçekleştirilebilir. Klasik ameliyatlarda olduğu gibi çok büyük kesiler uygulanmaz. Bu başlık altında kullanılan tüm tedavi yöntemlerini sırasıyla ele alıp bahsedeceğiz.

Lazerle Varis Tedavisi

İnsanların günümüzde pek çok sağlık sorunu için duyduğu yöntemlerden biridir. Hatta bir çok insan ilk olarak lazerle tedavi olmayı araştırmaktadır. Bunun sebebi hem lazerin çok popüler olması hem de ameliyat korkusudur. Lazer oldukça avantajlı bir yöntem olsa da maalesef uygulama alanı kısıtlıdır. Her varise lazer tedavisi yapılamamaktadır. Lazer yalnızca kılcal varislerde etkili ve başarılı bir yöntemdir. Cilt üzerinden ve cilt altından olmak üzere iki ayrı şekilde uygulanabilir. Ancak lazerle tedavi olamayacağım diye üzülmeyin çünkü aşağıda ele alacağımız gayet modern ve çağdaş yöntemler mevcuttur.

Radyo Frekans Uygulaması

RF olarak da isimlendirilen cihaz, radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştürmektedir. Elde edilen ısı damarların büzüşerek yok olmasını sağlamaktadır. Lazerde olduğu gibi RF’de cilt üzerinden ve cilt altından olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilir. Bu doktorunuzun yapacağı muayene esnasında belli olmaktadır. RF’de sadece kılcal damarlar için kullanılmaktadır ancak lazerden daha etkili ve başarılıdır.

Köpükle Varis Tedavisi

Hastalar tarafından iğneyle ya da ilaçla varis tedavisi olarak tanımlanan bir yöntemdir. Sıklıkla orta ve kalın varisler için kullanılmaktadır. Skleroterapi ve Köpük olarak adlandırılır. İkisinin arasında ki fark skleroterapi’de ilaç saf olarak enjekte edilirken, köpük yönteminde ilaç hava ile reaksiyona sokulmaktadır. Bu reaksiyon sonucunda ilaç köpük benzeri bir renk ve şekil aldığı için ismi köpük tedavisidir.

İlaç problemli damara iğne ile enjekte edilir ve damarlar büzüşerek yok olur. Oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdir.

Damarların yok edilmesi herhangi bir sorun teşkil etmez çünkü bu damarların yüzlerce yedeği bulunmaktadır. Unutmayın ki, ameliyatla yapılan tedavilerde de sorunlu damarlar yapılan kesi ile alınmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerde damar kesi aracılığıyla alınmaz , yok edilir. Amaç aynı olup, uygulama farklıdır.

Yapıştırma Yöntemiyle Tedavi

Problemli damara ultrason yardımıyla iğne ile giriş yapılır. Burada hastanın herhangi bir şey hissetmemesi için bölgesel uyuşturma yapılmaktadır. İğnenin içinden katater ismi verilen kılavuz bir tel gönderilir. Uygun yere gönderildikten sonra doku yapıştırıcısı verilir ve kılavuz tel geri çıkarılır. Böylece sorunlu damarın duvarlarını birbirine yapışır ve imha olur. Hastanın bacağı temizlenerek, varis çorabı giydirilir. Son derece güvenilir, gelişmiş ve başarılı bir yöntemdir. Çoğunlukla kalın varisler için tercih edilir.

Varis Tedavisi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Varis muayenesi ve tedavisi için kalp damar cerrahisi uzmanlarına gidilmelidir. Tüm IDEA Klinik şubelerinde kalp damar cerrahisi uzmanları görev yapmaktadır. Hekimlerimiz tüm tecrübe ve donanımlara sahiptir.

Author: Op. Dr. Rüştü KALAÇ

Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz