Anasayfa / Medikal Estetik / Siğil Neden Olur, Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğil Neden Olur, Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğiller, HPV virüsü olarak da bilinmekte olan virüs kümelerinden kaynaklı ortaya çıkan iyi huylu oluşumlardır. Çoğunlukla el, ayak ve yüzde oluşuyor olsa da genital ve anal bölgede de sıkça rastlanmaktadır.

Siğiller çoğunlukla cilt renginde pürüzlü ve sert oldukları gibi meydana geldikleri alana göre renkli, düz ve yumuşak yapıya da sahip olabilmektedir.

Siğil Neden Olur?

Siğiller, cilt tabakası üzerinde bulaşan bir virüs dolayısıyla meydana gelen oluşumlardır. Bu virüslere HPV ismi verilmektedir ve kişinin kendi kendine ya da bir başkasına bulaşma eğilimindedir.

siğil tedavisi nasıl yapılır

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Basit siğiller (Verruca Vulgaria)
Yuvarlak şekilde olup, kaba yapıda olan bu siğiller genellikle sarı ve kahverengi olabilmektedir. Çoğunlukla el, bacak ve tırnak çevresinde oluşmaktadır.

Ayak tabanı siğilleri (Verruca Plantaris)
Ayak tabanında deri içine gömülmüş basık tipte bulunurlar. Çoğu zaman görsel bakımdan nasır ile karıştırılabilmektedir. Ayak tabanında bulunan bu siğiller baskıya maruz kaldığı için ağrı yapabileceği gibi aynı zamanda içe doğruda gelişim gösterebilmektedir.

Düz siğiller (Verruca Plana)
Düz siğiller, yüz, el ve bacak gibi bölgelerde sıklıkla görülebildiği gibi bazen birden fazla olabilirler. İnsan vücudunun hemen her yerinde meydana gelebileceği gibi el üstü, yüz ve saçlı deride gözlemlenirler.

Genital ve Makat siğili (Verruca acuminata, condyloma acuminatum)
Yine HPV virüsü kaynaklı ortaya çıkan bu siğiller çoğunlukla cinsel yolla bulaşmaktadır. Makat ve genital bölgede gözlemlenen bu siğil türüne erken tedavi başlanması elzemdir. En tehlikeli siğil tipi denilebilir. Özellikle anüste meydana gelen siğiller önlem alınmadığı taktirde ilerleme kaydederek bağırsaklara da bulaşabilir.

Siğiller her ne kadar çoğu zaman tek olsa da, bazı kişilerde ya da siğil türüne göre kümeleşebilir ve karnabahar yapısına benzer bir şekle bürünebilmektedir. Siğillerin tedavisi günümüz koşullarında oldukça pratik ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. Makat ve genital bölge dışında ki siğillerin tedavisi ortalama 3-4 dakika sürmektedir.

Makat ve genital bölgesinde ki siğillerin tedavi süresi siğillerin yaygınlığına göre değişebileceği gibi takip isteyen bir uygulamadır. Tedavi sonrasında belli periyotlarla hasta doktoruna görünmeli ve yeni oluşan lezyonlar olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yeni oluşan lezyon mevcutsa onlarda alınmalıdır.

Siğil Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Siğillerin oluşumuna yukarıda da bahsettiğimiz gibi HPV virüsü sebebiyet vermektedir ve HPV’nin birçok türü bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilere HPV bulaşmayabilir veya siğile neden olmayabilir. HPV kişinin kendi kendine ya da bir başkasına temas ile bulaşabilen bir virüstür. Önüne geçebilmek için şu maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

– Vücudunuzun herhangi bir yerinde virüs mevcutsa bu bölgeye dokunmaktan kaçının. Başkalarının da bu bölgeye temas etmesine engel olun.
– Kıyafetlerinizi, havlunuzu, terlik veya ayakkabınızı ya da benzer bir kişisel eşyanızı başkaları ile paylaşmaktan kaçının.
– Havuz, spor salonu ya da hamam gibi yerlerde ortak kullanılan ayakkabı veya terlikleri değil kişisel ayakkabınızı ve terliğinizi kullanın.
– Ev ortamında birden fazla kişi yaşıyorsanız çorap tercih edin ve terlik giyin.
– Genital ya da makat siğiliniz mevcutsa cinsel temastan kaçının.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücutta ortaya çıkan tüm siğillerin tedavisi radyo frekans veya koter yöntemleriyle ameliyatsız yapılabilmektedir. Tedavi süresi siğilin oluşum yerine ve yaygınlığına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin el, yüz, kol veya bacak gibi alanlarda meydana gelen siğilin tedavisi ortalama 2-3 dakikada yapılabilirken, genital ve makat bölgesinde ortaya çıkan siğillerin tedavisi yaygınlığa göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca kondilom ismi verilen makat ve genital siğillerinin tedavisinde mutlaka takip gerekmektedir. Tedavi sonrasında doktorun belirteceği belli periyotlarda muayene olunmalı ve yeni lezyon oluşup oluşmadığı teşhis edilmelidir. Yeni oluşan lezyonlar tekrar tedavi edilmeli ve tekrar kontrole gidilmelidir. IDEA TIP tüm şubelerinde radyofrekans yöntemiyle ameliyatsız tedavi uygulanmakta olup 1 yıl ücretsiz takip yapılmaktadır.

Author: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Check Also

yağ bezesi nasıl geçer

Yağ Bezesi Neden Olur, Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Tıpta lipom olarak adlandırılan yağ bezeleri ciddi sıkıntılara neden olmayan iyi huylu tümörlerdir. Vücudun her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz