Anasayfa / Medikal Estetik / Yağ Bezesi Neden Olur, Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Yağ Bezesi Neden Olur, Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Tıpta lipom olarak adlandırılan yağ bezeleri ciddi sıkıntılara neden olmayan iyi huylu tümörlerdir. Vücudun her yerinde ortaya çıkabilen yağ bezesi baskıya maruz kalmıyorsa, küçük boyuttaysa ve herhangi bir şikayete maruz bırakmıyorsa müdahale edilmeyebilir. Ancak vücudunuzda bulunan oluşumun yağ bezesi olup olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Bunun için mutlaka bir doktora muayene olarak kesin tanı koydurmanız gerekmektedir. Yazımızda yağ bezesi nedir, neden olur, hangi doktora gidilmelidir, nasıl geçer gibi başlıkların yanı sıra tedavi yöntemleri ile alakalı detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Yağ Bezesi (Lipom) Nedir?

Yağ bezeleri, yağ hücrelerinin neden olduğu bilinmeyen sebeplerle cilt altında toplanıp topak haline gelmesi ile oluşur. Çoğunlukla deri ve kas arasında oluşan lipom, vücudun yağ hücresi bulunduğu her alanında ortaya çıkabilmektedir. Yağ bezeleri üzerine parmak ile baskı yapıldığında hareket ettiği hissedilir. Sıklıkla sırt, göğüs ve boyunda gözlemlenir.

Lipom Neden Olur?

Neden ve nasıl oluştuğu yönünde günümüzde hala bilimsel bir açıklama yoktur. Çoğunlukla fazla kilolu insanlarda ortaya çıktığına yönelik bir düşünce olsa da gerçeği yansıtmamaktadır. Ailesel faktörlerden, hatalı bir genden oluştuğuna yönelik inanışlar vardır. Bunun yanı sıra hayatını fazla hareket etmeden yaşayan insanlarda daha yaygın olduğuna dair fikirler sunulur.

Kimlerde Olur?

Yağ bezeleri 7’den 70’e her insanda olabilir. Kadın veya erkek ayırt etmeyen lipomlar genel olarak erişkin insanlarda karşılaşılan bir sorundur. Nadiren karşılaşılan bir şey gibi görünen lipomlar neredeyse 80-100 insandan birinde vardır.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

– Lipomun üzerine parmağınız ile baskı uyguladığınızda yumuşak bir yapıda olduğunu ve oynadığını hissedersiniz.
– Cilt üstünde değil, cilt altında oluşurlar.
– Cilt altında olduğu için rengi yoktur ve görünmez.
– Yavaş yavaş büyüme gözlemlenebilir.
– Çoğunlukla omuz, sırt ve boyun bölgesinde oluşurlar.

yağ bezesi nasıl geçer

Yağ Bezesi Kanser Yapar mı?

Bu oluşumlar iyi huylu ve zararı olmayan tümörlerdir. Herhangi bir kanser riski içermediklerinden yayılmazlar. Ancak vücutta oluşan her şişlik yağ bezesi anlamı taşımaz. Böyle bir durumda kendi kendinize teşhis koyarak doktora gitmemezlik yapmamalı ve mutlaka muayene olarak kesin tanı koydurmanız gerekmektedir.

Yağ Bezeleri Ağrı Yapar mı?

Ağrı yapan bir sorun değildir. Kişiler bazen varlığını bile unutur ya da farketmez. Görünecek ya da el yordamıyla hissedilebilecek bir yerdeyse anlayabilir. Özellikle sohbet mesafesinden görünen yağ bezeleri dikkat çektiği için rahatsız edici olabilir. Yağ bezeleri genelde ağrı yapmaz ancak baskıya maruz kalırsa ağrı olabilir. Baskı ortadan kalktığında ağrıda sona erer.

Lipomlar Büyür mü?

Her lipom büyümez. Yıllar boyunca aynı boyutlarda varlığını sürdürebilir. Bazen çok yavaş büyüme sarfedebilir. Fakat kısa zamanda hızlı bir şekilde büyüme gözlemlediyseniz derhal doktora başvurmanız önerilmektedir.

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Yağ bezesinin tedavisi küçük bir kesi uygulanarak çıkarılmaktadır. Yağ bezesi çok büyük boyutlarda bile olsa 1-2cm’lik kesiden çıkarılabilir. Bazı lipomlar liposuction yöntemiyle cilt üzerinden herhangi bir kesi olmadan da alınabilir. Tabi ki bu yöntem her lipom için geçerli değildir. Saçlı deride bulunan yağ bezelerini almak için saçı kesmeye gerek yoktur. Doktorlarımız tıraşa gerek duymadan ve kıl köklerine zarar vermeden yağ bezelerini kolayca almaktadır.

Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yağ bezesi rahatsız edici bir yerdeyse ya da baskı altında kaldığı için rahatsızlık veriyorsa bir genel cerrahi uzmanı ya da dermatoloji uzmanına muayene olabilirsiniz. IDEA Klinik olarak İstanbul’da 3 şube olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa’da toplam 6 kliniğimiz bulunmaktadır. Kliniklerimizin tümünde yağ bezesi tedavisinde tecrübeli genel cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. https://www.estetikya.com/iletisim sayfasından tüm kliniklerimizi ve iletişim bilgilerini temin edebilirsiniz. Uzmanlarımız lipomların tedavisini 3-5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirmektedir.

Kaynak ve Referanslar:
(1) Yağ bezesi lipom neden olur tedavisi nasıl yapılır – Op. Dr. Adil ALTINSOY – ilgili link : https://www.ideatip.net/yag-bezesi-lipom-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir

(2) Lipom nedir, nasıl tedavi edilir – Op. Dr. Atilla KAYA – İlgili link : https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/

(3) Lipoma Logan Kolb; Siva Naga S. Yarrarapu; Muhammad Atif Ameer; Juan A. Rosario-Collazo. – İlgili link : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507906/

(4) Tong KN, Seltzer S, Castle JT. Lipoma of the Parotid Gland. Head Neck Pathol. 2020 Mar;14(1):220-223. – İlgili link : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30888640

(5) Demicco EG. Molecular updates in adipocytic neoplasms✰. Semin Diagn Pathol. 2019 Mar;36(2):85-94. – İlgili link : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30857767

Author: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Check Also

siğil tedavisi nasıl yapılır

Siğil Neden Olur, Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğiller, HPV virüsü olarak da bilinmekte olan virüs kümelerinden kaynaklı ortaya çıkan iyi huylu oluşumlardır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz